Turvaklaasid

TURVAKLAASID
Kui ohutus on Sinu jaoks oluline, siis vali oma akendele karastatud või lamineeritud klaasidega paketid. Turvaklaasid aitavad sul kaista enda ja oma perekonda klaasi purunemisest tingitud võimalike vigastuste eest. Samuti takistavad turvaklaasid murdvaraste ja sissetungijate soovimatuid rünnakuid. Karastatud ja lamineeritud klaasid aitavad luua turvalise ja ohutu kodu.

Turvaklaasid on eritöödeldud klaasid, mille tulemusena muutub klaas sitkemaks ja purunemiskindlamaks. Põhilised turvaklaasi tüübid on karastatud ja lamineeritud klaasid. Turvalisuse tagavad nii klaasi üldine tugevus, kui klaasi purunemisjärgsed omadused. Otstarbest sõltuvalt kasutatakse turvaklaase klaaspakettides erinevalt.
KARASTATUD KLAAS:
Karastatud klaas tekib klaasi kuumutamisel kõrgete temperatuurideni ja seejärel kiire jahutuse tulemusena. Klaas muutub töötlemise tulemusena umbes 5 korda tugevamaks kui tavaline klaas. Karastatud klaas on koormustele tunduvalt vastupidavam. Karastamine mõjutab ka klaasi purunemisstruktuuri. Kui karastatud klaas peakski liigse pinge all purunema, siis purunemise tagajärjel ei teki lõikavaid klaasikilde vaid klaas pudeneb väikesteks ohututeks klaasitükkideks.

Termiliselt karastatud klaas, mis tootmisprotsessis kuumutatakse kuni 650 kraadini Celsiuse järgi ja seejärel jahutatakse. Selline protsess muudab klaasi kuni viis korda tavalisest klaasist tugevamaks. Karastamine avaldab ka mõju klaasi purunemisstruktuurile. Pinge vabanedes puruneb klaas väikesteks tömpide servadega tükikesteks, mis hoiavad ära tõsisemad vigastused. Karastatud klaas omab ka tunduvalt suuremat temperatuuride erinevuse taluvust kui lamineeritud klaas. Kui lamineeritud klaas talub temperatuuride erinevust ca 40 kraadi, siis karastatud klaas 150-200 kraadi. Kui soovitakse klaasilt vastupidavust koormusele (näit tuulele, lumele) või temperatuurile, on karastatud klaas õige valik.
LAMINEERITUD TURVAKLAAS:
Lamineeritud klaas koosneb kahest või enamast klaasikihist, mis on omavahel liidetud PVB-kile abil kõrge rõhu all autoklaavimise meetodil. Purunedes säilitab klaas terviklikkuse, ning seetõttu ei kuku avast välja. Lamineeritud klaasi suurim eelis: olukordades, kus klaas peab jääma peale purunemist jääma avasse (näit vältima allakukkumist), on lamineeritud klaas õige valik. Samuti blokeerib PVB-vahekile UV-kiirguse ning parandab ka mürasummutavust. Lamineeritud klaas saab oma turvaomadused lamineerimisprotsessis. Kaks ja rohkem klaasi tahvlit lamineeritakse omavahel kokku PVB kilega. Kile sulatatakse klaasikihtidega kokku suure rõhu all ja kõrgel temperatuuril.

PVB kile teeb lamineeritud turvaklaasist sitke ja raskesti puruneva klaasi. Kui klaasi liigselt koormata puruneb ta analoogselt tavalisele klaasile, kuid erinevalt tavalisest klaasist ei kuku klaasikillud laiali, vaid püsivad PVB kile küljes. Klaaspakett mõraneb, kuid ei kuku kildudeks vähendades nii võimalikku lõikehaavade ohtu. Samuti püsib tänu PVB kilele klaaspakett raami sees ja nii väheneb näiteks aknast väljakukkumisoht. Klaasi võimalikul purunemisel jäävad klaasikillud kile külge kinni, vähendades eluohtlike vigastuste tekkimise võimalust.

Alarmtrükiga varustatud karastatud klaas, võimaldab varguse kiiret avastamist. Klaasi purustamisel vooluring katkeb, ning anduri signaal vallandab häire. Alarmtrükiga klaase võib kasutada klaaspaketis koos teiste klaasitüüpidega. Levinud on kasutada välimise klaasina alarmtrükiga klaasi ja sisemisena lamineeritud klaasi, sel viisil käivitub häire veel enne, kui lõhutakse sisemine turvaklaas.
Eelised: